ÖKTEN ŞİRKETLER GRUBU

TARİHÇE

Ökten Şirketler Grubu

 

HAKKIMIZDA

 

Ökten Şirketler Grubu, güçlü organizasyon yapısı, tecrübeli personeli ve istikrarlı hizmet anlayışıyla; cevher işleme, zenginleştirme amaçlı kombine tesisleri ve zengin makine portföyü ile Türkiye’nin önde gelen madencilik kuruluşudur.

 

Dijitalleşen dünyada yenilikçi gelişmeleri ve teknolojik atılımları yakından takip eden Ökten Şirketler Grubu, tüm madencilik faaliyetlerinde doğanın dokusuna zarar vermemeyi birinci öncelik kabul etmektedir. Ökten Şirketler Grubu’nun değişmez ilkelerini; ‘güvenilirlik, şeffaflık, liderlik ve kurumsallık’ oluşturmaktadır. Disiplinli iş anlayışıyla çalışan kurum personeli, Türkiye’de madencilik alanında ilklere imza atmış ve atmaya devam edecektir.

 

Başkanın Mesajı;

 

Ökten ailesi, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve halkına 70 yıla yakın süredir madencilik, güvenlik, elektronik ve enerji sektörlerinde faaliyet göstererek ülke ekonomisine katkısıyla yarattığı istihdam ile hizmette bulunmanın onurunu yaşamaktadır.

 

Dünya üzerinde iz bırakan başarılara ulaşmanın en etkin yolunun eğitim olduğunun bilinci ile de Ökten Ailesi olarak Durusu Hüseyin ÖKTEN lisesini yaptırmış ve özel orman gibi sosyal sorumluluk projelerine de imza atmıştır.

Ökten Şirketler Grubu en büyük yatırımlarını madencilik sektörüne yapmıştır.

Nedeni de toprak altı kaynaklarımızın en az toprak üstü kaynaklarımız kadar değerli oluşudur ve bu ülkeye hizmet için işlenmelidir. Çünkü bu topraklar dünya üzerinde görülmemiş azmin emeğin ve başarıların tek şahididir. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’ni bize emanet edenlerin tek ve emsalsiz mirası olan toprak altı kaynaklarımızı en verimli şekilde ülke ekonomisine kazandırmaya ve bu vesile ile istihdam yaratmaya devam edeceğiz.

Ökten Şirketler Grubu, hizmetlerine çok daha uzun yıllar hiç yılmadan devam edecektir. Ve bilinmelidir ki; azim, onur ve kararlılıkla çıkılan bu yoldan dönmek söz konusu değildir.

Kadir ÖKTEN

Yönetim Kurulu Başkanı

 

TARİHÇE

 

Ökten Şirketler Grubu’nun temeli 1950’li yıllarda rahmetli Hüseyin Ökten tarafından ilk olarak atılmıştır. İstanbul Yeniköy Linyit Havzası’nda başlatılan kömür madeni çalışmaları ile Yeniköy Maden İşletmeleri olarak hayata geçmiştir.

 

Rahmetli Hüseyin Ökten’in oğlu Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Kadir Ökten, 1976 yılından sonra madenciliğin Edirne’den Erzurum’a kadar tüm ülkeye yayılmasını sağlamış, üretimden pazarlamaya kadar madenciliğin tüm aşamalarındaki fonksiyonlarını yerine getirebilecek ve madencilikte devrim niteliğinde bir düzeye ulaşmıştır.

 

Kömür madeni dışında feldspat, talk bentonit, zeolit, kıymetli taşlar, silis kumu, dolgu kumu, mermer gibi madenleri de madencilik faaliyetleri kapsamına dâhil etmiştir.